Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązek kończenia spraw i zwrot kosztów przejazdu

02 marca 2022 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

Sędzia przeniesiony nie jest sędzią delegowanym, ale powinny nimi rządzić te same przepisy.

Sędzia przeniesiony do nowego sądu ma obowiązek kończenia przydzielonych mu spraw. Wątpliwości budzi jednak możliwość zwrócenia mu kosztów przejazdu do poprzedniego miejsca pracy.

Jedną z podstawowych zasad rozpoznawania spraw jest zasada niezmienności składu. Wynika ona z art. 47b § 1 ustawy o ustroju sądów powszechnych, który stanowi, że zmiana składu sądu może nastąpić tylko, gdy sprawy nie można rozpoznać w dotychczasowym składzie albo istnieje po temu długotrwała przeszkoda. Potwierdzeniem tej zasady jest przepis art. 47b § 4 usp, według którego zmiana miejsca służbowego sędziego lub delegowanie do innego sądu oraz zakończenie delegowania nie stanowi przeszkody w podejmowaniu czynności w sprawach przydzielonych w dotychczasowym miejscu służbowym albo miejscu pełnienia służby, aż do ich zakończenia.

Przepis ten ustanawia więc zasadę kontynuowania prowadzenia przez sędziego przydzielonych mu spraw, aż do ich zakończenia w razie zmiany miejsca służbowego, delegowania lub zakończenia delegowania. Przy czym ma on również zastosowanie w razie przeniesienia sędziego do innego wydziału tego samego sądu (§ 6).

Sędzia, któremu przydzielono sprawy w dotychczasowym sądzie, jest zatem zobowiązany prowadzić je aż do zakończenia, mimo że został przeniesiony do innego. Przepis art. 47b § 4 usp stanowi bowiem ustawowe upoważnienie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12205

Wydanie: 12205

Spis treści

Zamów abonament